Secinājumi, metodika un rekomendācijas zemeņu audzēšanas nodrošināšanai tuneļos ar dubulto plēves segumu un apsildi

  Agrotehnikas pasākumu plāns zemeņu audzēšanas nodrošināšanai tuneļos ar dubulto plēves segumu un apsildi. Bioloģisko augu aizsardzības līdzekļu pielietošanas metodika zemenēm tuneļos.  Izstrādātājs : SIA “ABerry”   M.Joņina J. Gruduls
  Izstrādāts “Zemeņu audzēšanas tehnoloģija, izmantojot substrāta apsildi augstajos tuneļos, ar vai bez papildus apgaismojuma, un optimāla augu biezības izvērtēšana augstajos tuneļos, maksimālai ražības paaugstināšanai.” Nr. 18-00-A01620-000017 projekta ietvaros  
1.Piemērotākie stādu veidiTray tipa stādi (Fresh Tray Plants (FTP) un Mini Tray Plants (MTP)
2.Ražas ieguves laiks un ilgums: pavasara apritērudens apritē    28- 38 dienas35- 50 dienas
3   3.Audzēšanas periods: pavasara apritērudens apritē    82-86 dienas90-95 dienas
  4.Ražas apjoms (ievērojot audzēšanas tehnoloģijas/mēslošanas prasības)Pavasara apritē 600g/no stāda Rudens apritē 400g/no stāda
5.Ogu izmantošanas veidsRealizācijai lielveikalu tīklos
6.Substrāts
Kūdra vai kokoss. Projekta audzēšanas apritēs izmantos kūdras substrāts no Compaqpeat SARACINO, pH 5.0-5.5. (QTS 1 + 10% Perlīts + 10 Kg Māls/6m3 BB)
7. Stādījumu ierīkošana

Optimālākais risinājums stādu biezībai tunelī ir vagu risinājums ar pakāpientipa plauktu sistēmu un renēm drenāžas škidruma savākšanai, stādot 8 stādus uz tekošo audzēšanas kastes metru vai 10 stādus zemeņu substrāta audzēšanas maisā. Audzēšanas vagu risinājumā iegūstot 16 (audzējot substrāta kastē) vai attiecīgi 20 stādus (audzējot substrāta maisā) uz tekošo vagas metru. Tādējādi, izvēloties šo vagu/plauktu risinājumus ražību no viena segtās platības vienības ir iespējams dubultot.

8.Mēslošana un laistīšana
Stādījumu laista katru dienu vairākas reizes dienā. Vidēji ūdens patēriņš vienam augam   24 h ir 250 mL. Bet tas ir ļoti atkarīgs no gaisa temperatūras un augu attīstības stadijas.
Pilinātāju caurplūde 2 L/h.
Mēslošanas/ laistīšanas šķiduma pagatavošanai nepieciešams Ph metrs un EC metrs.
 

Mēslošana zemenēm audzējot substrātā:(pēc Haifa Chemicals)
Augu attīstības stadijaNPKCaMg EC
(mg / L)(dS / m)
Pēc izstādīšanas1103314010650 1.5
Līdz ziedēšanai2009017010650 1.5
No ziedēšanas sākuma līdz ogu fāzei1504510085-11050   1.6
Ogu veidošanās1202010085-11030 1.5
Ogu fāze1002010085-11030 1.5

Zemeņu mēslošana pēc saņemtajiem ūdens analīžu rezultātiem:

Uz 1000L
 MērvienībaVeģetatīvāZiedēšanaRaža
  SlāpekļskābeL545454
Tanks A: 
Kalcija nitrātskg372715
Kālija nitrātskg6722
Tanks B: 
Kālija sulfātskg273434
Monokālija fosfāts kg131316
Magnija sulfātskg10106
Mikroelementu maisījumskg3,53,53,5

Laistīšanu/ apūdeņošanu ar mēslošanas šķidrumu veic no 3 līdz10 reizēm dienā, atkarībā no laika apstākļiem (temperatūras un gaismas), apūdeņošanu var veikt pāris minūtes katrā pieslēgšanas reizē, laikā no pl. 6.00 līdz pl. 17.00, Laistīšanu sākot 3h pēc saullēkta un beidzot 3h pirms saulrieta. Pārējā diennakts laikā nav nepieciešams laistīt.

Laistot ūdens daudzums ir jāpalielina, sākot ar zemeņu ziedēšanas sākumu, lai veidotos pietiekama drenāža un varētu sekot drenāžas šķidruma   Ph un EC koncentrācijai.  Laistīšanu veicām  vidēji 3-6 reizes dienā.

9.Stādījumu kopšana
Substrāta audzēšana nodrošina mazāku darba patēriņu pie kopšanas darbiem.Sākot izvirzīties ziednešiem, nepieciešams uzsākt ziednešu atbalsta lentu izvietošanu.Reizi nedēļā vēlams apgriezt stīgas.Ziedu apputeksnēšanai tunelī ievieto kameņu saimi, vadoties pēc tuneļa platības. Mūsu gadījuma tas bija mazais kameņu strops.
10.Gaismošana
Projekta ietvaros tika veikta zemeņu gaismošanas ar nātrija augstspiediena  lampām (400 W gāzizlādes spuldzēm). Veiktie izmēģinājumi  parādīja, ka zemenes kā “gaismas kultūra” ar gaismekļiem, kas patērē lielu elektroenerģijas daudzumu  ir nerentablas. Investīcijas gaismekļos plus to ekspluatācijai nepieciešamais elektroenerģijas patēriņš neatmaksājas pat ņemot vērā proporcionāli lielo gaismas daudzumu, ko ar minētajiem gaismekļiem iespējams iegūt. Jāņem vērā arī zemeņu  ražas ilgums gaismošanas periodā, kas ir būtiski mazāks nekā citām siltumnīcu gaismas kultūrām (piem. tomātiem, gurķiem) un proporcionāli mazāka atdeve pret saņemto gaismas daudzumu gatavās produkcijas veidā;Turpmākajās apritēs tika izmantotas LED Philips ziedu lampas (LED Flowering lamps). Minētie gaismekļi patērē minimālu elektroenerģijas daudzumu, dodot iespēju  pagarināt  augos notiekošos procesus (“dienas ilgumu”)  un regulēt ziednešu garumu. Arī investīcijas minēto lampu iegādei ir proporcionāli nelielas.
11.Augu aizsardzība
  Audzēšanas tunelī temperatūrai zemeņu audzēšanai nevajadzētu pārsniegt 25℃, protams ir dienas, kad to samazināt ir praktiski neiespējami (piemēram, vēlā pavasarī , palielinoties saulainu un siltu dienu daudzumam), taču ir jāpiemēro visi iespējamie līdzekļi temperatūras maksimālai pazemināšanai/ noturēšani tunelī  optimālā līmenī , lai nepakļautu augus karstuma stresa apstākļiem (vēdlogu atvēršana, ventilatori, tuneļa galu atvēršana u.tml.). Mitruma līmenim tunelī vajadzētu tikt regulētam aptuveni 60% līmenī, nepārsniedzot/nesasniedzot 80% nevienā no diennakts laikiem. Mitrumam tunelī ir tendence strauji paaugstināties saullēkta laikā, kas jāparedz un jākoriģē ar ventilatoru , vēdlogu, ja nepieciešams arī apkures palīdzību. Šo rādītāju noturēšana optimālo rādītāju līmenī, nodrošina optimālu mikroklimatu zemenēm, līdz ar to ir ļoti maz jālieto augu aizsardzības līdzekļi un var lietot tikai bioloģiskos AAL gan slimību, gan kaitēkļu ierobežošanai.           Previcur var izmantot pēc izstādīšana aplaistot stādījumu, ja ir aizdomas par sakņu puves attīstību, taču Previcur ir ķīmisks augu aizsardzības līdzeklis, to var izmantot tikai apmācītas personas un tas nav pielietojams bioloģiskajā audzēšanā. Tripšu un aveņu ziedu smecernieka klātbūtne netika konstatēta nevienā no audzēšanas reizēm. Tomēr, ja pastāv bažas, ka šāds kaitēklis (tripsis) ir ieviesies, var izmantot līmes lamatu izlikšanu tripšu populāciju konstatēšanai un ierobežošanai. Dzeltenas vai zilas līmes lamatas (10×25 cm.), piem., firmas HORIVER®; ap 50 cm gari mietiņi. 330 līmes lamatas ha-1/~4 lamatas uz 100 m2 Dzeltenos līmes vairogus izmanto pret siltumnīcu baltblusiņu.   Bioloģiskajā audzēšanā pret miltrasu  iespējams izmantot dzeramās sodas šķīdumu. Pēc izstādīšanas profilaktiski 2x tika miglots ar Koppert Veni Biosulfur(bioloģiskais sērs).     Pelēkās puves attīstības riskus var samazināt  ar veselīgu klimatu. Lai novērstu pelēkās puves risku un neizmantoto ķīmiskos AAL ir būtiski nodrošināt siltumnīcā optimālu  klimatu (temperatūru, mitrumu), kas panākams nodrošinot atbilstošas ventilēšanas un apkures (īpaši agrā pavasara un rudens apritēs) iespējas siltumnīcā un nodrošinot tajā notiekošu procesu efektīvu kontroli ar atbilstošu sensoru un vadības sistēmas palīdzību.     Karstā laikā ir iespējama tīklērču savairošanās. Tīklērču apkarošanai veģetācijas sākumā izliek     plēsējērci Neoseiulus californicus. Invāzijas gadījumā izmanto plēsējērci Phytoseiulus persimilis.                              
11. Ražas novākšana, glabāšana un transportēšana.
  Ogas ieteicams novāk vai nu agri no rīta vai pēcpusdienā, kad samazinās saules intensitāte. Vākšanu vislabāk veikt tieši tirdzniecībai paredzētajā ogu iepakojumā, tādējādi samazinot ogu potenciālos bojājumus un paildzinot “plaukta mūžu” lielveikalā. Maksimāli ātri pēc novākšanas ieteicams ievietot glabāšanas kamerā ar temperatūru 1℃.   Ja ir pieejama atsevišķa loģistika, transportlīdzeklis ar termo regulēšanas iespējām (dzesētavu), tad transportēt zemenes optimāli ir ieteicams atsevišķi no citam kultūrām, jo parasti nesakrīt to optimālās glabāšanas un transportēšanas temperatūras. Tomēr ņemot vērā loģistikas izmaksu optimizācijas nepieciešamību, ja zemenes tiek atbilstoši novāktas un uzglabātas līdz transportēšanai tad īslaicīgi pieļaujams atkāpes no optimāla temperatūras režīma. Ļoti būtiska nozīme ir atbilstošu zemeņu šķirņu izvēlei arī no loģistikas viedokļa kas projekta realizācijas gaitā tika uzskatāmi apstiprināts.   “ABerry” gadījuma zemeņu transportēšana tirgotājam ( uz “Rimi” loģistikas noliktavām Rīgā)  notika ar termo regulējamu transportu kopā ar tomātiem, kas tiek audzēti siltumnīcu kompleksā  “Mežvidi”.

AUDZĒŠANAI SUBSTRĀTĀ UN TUNELĪ AR APKURI IETEICAMĀS ZEMEŅU ŠĶIRNES

1.Šķirnes nosaukums‘Malling Centenary’
2.Optimālākais    ogu                          izmantošanas veidsSvaigam patēriņam.Piemērota komerciālai audzēšanai.Piemērotas pārstrādei un saldēšanai.
3.Ražas potenciālsTray tipa stādiem līdz 600g pavasara apritē.
  •  Ogas lielas (diametrā virs 25 mm), koniskas, sarkanas.
  • Ogas stingras, piemērotas transportēšanai.
  • Garša ļoti laba.
  • Augsta ražība.
  • Laba izturība pret pelēko puvi.
  • Šķirne ir ieņēmīga pret miltrasu

1.Šķirnes nosaukums‘Allegro’
2.Optimālākais ogu izmantošanas veidsSvaigam patēriņam.Piemērota komerciālai audzēšanai.Piemērotas pārstrādei un saldēšanai.
3.Ražas potenciālsTray tipa stādiem līdz 500g pavasara apritē.
  • Ogas lielas (diametrā virs 25 mm), koniskas, gaiši sarkanas, aromātiskas.
  • Ogas stingras, ļoti pievilcīgas, spīdīgas,        piemērotas   transportēšanai.
  • Garša ļoti laba.
  • Ražība laba.
  • Laba izturība pret pelēko puvi.

1.Šķirnes nosaukums‘Elsanta’
2.Optimālākais ogu izmantošanas veidsSvaigam patēriņam.Piemērota komerciālai audzēšanai.Piemērotas pārstrādei un saldēšanai.
3.Ražas potenciālsTray tipa stādiem līdz 500g pavasara apritē.
  • Ogas vidējas (diametrā ap 20 mm, svaru līdz 17-19g), koniskas, spilgti sarkanas, aromātiskas.
  • Ogas stingras, piemērotas   transportēšanai.
  • Garša laba.
  • Ražība laba.
  • Vidēja izturība pret pelēko puvi un miltrasu.

Šādi izskatīsies attēlu komplekts par EUR 5.90 no Dobeles DI izmēģinājumu lauka

Dabīgais skats, 2024.g.30.jūn

Veģetācijas indekss EVI, 2024.g.30.jūn

Veģetācijas indekss EVI, 2024.g.30.jūn